środa, 28 czerwca 2023
Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 czerwca 2023 roku zmarł w wieku 87 lat prof. dr hab. inż. Jerzy Wicher, emerytowany profesor Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Rady Naczelnej i wiceprezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego. W latach 1997-1999 był dyrektorem, a w latach 1989-1996 zastępcą dyrektora Instytutu Pojazdów na Wydziale SiMR, W latach 1993-2005 kierował Zakładem Samochodów.
Prawy człowiek, ceniony i lubiany nauczyciel akademicki o bogatym dorobku publikacyjnym.
Profesor Jerzy Wicher urodził się 15 lutego 1936 roku w Warszawie. Tutaj w roku 1954 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. T. Reytana, a następnie rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, początkowo na Wydziale Sprzętu Mechanicznego, a następnie na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych, które ukończył w roku 1960. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Zakładach Mechanicznych Fort-Wola (im. M. Nowotki) w Warszawie, gdzie pracował na stanowisku konstruktora do roku 1965.
Początkiem Jego pracy naukowej było przejście w roku 1965 do Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, gdzie obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Stefana Ziemby. Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych było w tym czasie badanie drgań i wibroakustyka, a następnie modelowanie matematyczne i identyfikacja układów mechanicznych. Tutaj też przygotował rozprawę habilitacyjną, na podstawie której otrzymał w roku 1976 stopień naukowy doktora habilitowanego. W roku 1984 na wniosek Rady Naukowej Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.
Dwukrotnie w latach 1986-1988 oraz w roku 1989 był zapraszany do pracy w charakterze Visiting Profesor do University of Missouri-Columbia w Stanach Zjednoczonych. Prowadził tam wykłady z mechaniki i prace badawcze dotyczące dynamiki i bezpieczeństwa ruchu pojazdów samochodowych.
Po powrocie do Polski, aby kontynuować badania nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, podjął pracę na Politechnice Warszawskiej w Instytucie Pojazdów, początkowo na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a następnie od roku 2001 na stanowisku profesora zwyczajnego Politechniki Warszawskiej. Pełnił tu funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Pojazdów ds. naukowych (w latach 1989-1996), a następnie dyrektora tego Instytutu (1997-1999) oraz kierownika Zakładu Samochodów (1993-2005).
W okresie pracy na Politechnice Warszawskiej zainteresowania badawcze Profesora Wichra koncentrowały się wokół problematyki związanej z dynamiką pojazdu oraz bezpieczeństwem czynnym i biernym. Efektem prac badawczych są liczne publikacje dotyczące bezpieczeństwa, działania kierowcy w systemie kierowca-pojazd-otoczenie, modelowania zderzeń i rekonstrukcji wypadków. Tematyka bezpieczeństwa ruchu drogowego była też główną treścią wykładów prowadzonych przez Profesora Wichra na różnych typach studiów. Był autorem wielu znaczących publikacji naukowych, w tym książki „Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego” (WKiŁ 2002) - pierwszego polskiego podręcznika akademickiego przedstawiającego kompleksowo te zagadnienia w systemie kierowca-pojazd-otoczenie, który został wyróżniony nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Profesor Wicher wypromował 6 doktorów oraz był opiekunem wielu prac dyplomowych. Studenci, doktoranci oraz młodsi koledzy z pracy zawsze mogli liczyć na cenne uwagi Profesora Wichra dotyczące zagadnień naukowych.
Chociaż przez większość swego życia zawodowego Profesor Wicher związany był z instytucjami naukowymi (IPPT PAN, PW), to nie zrywał kontaktu z praktyką inżynierską. W latach 1973-1977 był konsultantem naukowym w Dziale Badań Centrum Badawczo-Konstrukcyjnego Obrabiarek w Pruszkowie k/Warszawy, a w latach 1994-2002 był konsultantem naukowym w Instytucie Maszyn Budowlanych i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Po zakończeniu zatrudnienia na Politechnice Warszawskiej (pod koniec 2009 r.) podjął pracę w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji.
Profesor Wicher silnie angażował się w działalność organizacyjną i szkoleniową związaną z rzeczoznawstwem samochodowym i bezpieczeństwem ruchu drogowego. Był rzeczoznawcą samochodowym oraz członkiem Rady Naczelnej i vice-prezesem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, a także przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej w Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych.
Profesor Wicher znany był także ze swoich pozazawodowych pasji, a w szczególności z wielkiego zamiłowania do turystyki górskiej i dalekich podróży, relacjami z których z wielką radością dzielił się przy każdej nadarzającej się okazji.
Żegnamy naszego kolegę, nauczyciela i wychowawcę wielu pokoleń inżynierów samochodowych, człowieka o wszechstronnych zainteresowaniach i uzdolnieniach, wielce pracowitego. Żegnamy człowieka prawego, życzliwego, przyjaznego i otwartego na innych ludzi. Pozostanie na zawsze w naszych sercach.
Cześć Jego Pamięci!