Programy międzynarodowe

E-mail: arkadiusz.hajduga@pw.edu.pl

Tel.: (22) 234 87 68

Erasmus+

ERASMUS+ jest to unijny program edukacyjny, który powstał z myślą o umożliwianiu mobilności edukacyjnej, wymianie dobrych praktyk i tworzeniu partnerstw strategicznych. Program Erasmus+ zapewnia wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń w Europie.

W praktyce oznacza to, że w ramach programu możliwa jest zagraniczna mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (studia, praktyki, szkolenia, wolontariat) uczniów, studentów, kadry dydaktycznej i pracowników administracyjnych. Program wspiera budowę partnerstw pomiędzy szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami oraz organizacjami non-profit  na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.

Studenci mogą w ramach programu, na każdym stopniu studiów, zrealizować 12 miesięczną mobilność w tym wyjechać na część studiów do partnerskich uczelni i/lub odbyć praktyki w instytucjach, firmach i organizacjach w krajach europejskich.

Obecnie Wydział SiMR ma podpisane umowy z następującymi  uczelniami:

1. Universiteit Antwerpen, Belgia
  27. Politecnico di Torino, Włochy
  28. Politecnico di Milano, Włochy
  29. University of Ferrara, Włochy

W przypadku wyjazdu na studia rekrutacja obywa się w lutym/marcu każdego roku, gdzie dokładny termin zostanie ogłoszony na stronie Wydziału, poprzez system USOS.

W przypadku wyjazdu na praktyki rekrutacja trwa przez cały rok na bieżąco w miarę potrzeb.

Organizowane są również spotkania informacyjne których terminy ogłaszane są na stronie Wydziału

Athens

Program ATHENS został utworzony w roku 1997 z myślą o międzynarodowej wymianie studentów pomiędzy czołowymi europejskimi uczelniami technicznymi oraz o ich udziale we wspólnych europejskich programach rozwojowych i szkoleniowych. Obecnie w programie uczestniczy 15 uczelni i instytucji technicznych z Austrii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Turcji, Węgier i Włoch.

Sesje Programu ATHENS odbywają się dwa razy do roku: w marcu i w listopadzie. Każda z nich obejmuje 2 obowiązkowe części: 5-dniowy intensywny kurs (30 godzin) oraz program kulturalny (10-15 godzin). Na zakończenie każdej sesji instytucja goszcząca oficjalnie uznaje/ocenia wykonane prace uwzględniając wyniki zorganizowanego przez siebie egzaminu, ocenionego zgodnie z właściwym dla tej uczelni systemem oceniania. Za każdą sesję można uzyskać 2-3 punkty ECTS.

Uczestnictwo w sesji ATHENS jest bezpłatne. Koszty podróży oraz utrzymania studenci pokrywają we własnym zakresie.

Szczegółowe informacje o programie ATHENS ⇒

Inne programy

ENHANCE

Celem ENHANCE jest stworzenie systemowej, strukturalnej i trwałej współpracy między uczelniami konsorcjum, która doprowadzi do wypracowania nowych rozwiązań wykraczających poza dotychczasowe modele współpracy:
•    wprowadzenie na szeroką skalę innowacyjnych metod kształcenia,
•    ułatwienie studentom wyboru przedmiotów z oferty uczelni partnerskich,
•    stworzenie systemu wspierającego mobilność społeczności akademickiej,
•    ograniczenie barier biurokratycznych we współpracy uczelni partnerskich.
Jednym z głównych celów Konsorcjum jest zwiększenie mobilności w zrzeszonych uczelniach, wspieranie tożsamości europejskiej i umożliwienie studentom oraz naukowcom współpracy w europejskim środowisku naukowym. W centrum tej inicjatywy znajduje się rozwój europejskich ścieżek edukacyjnych ENHANCE, tj. systemu wspólnych celów i efektów nauczania, narzędzia do mapowania przedmiotów i kompetencji, które umożliwia studentom wybór kursów z ofert edukacyjnych wszystkich instytucji partnerskich, gwarantując automatyczne ich rozpoznawanie. Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie umożliwi to studentom wybór możliwości kształcenia niezależnie od tego, na której uczelni i na jaki stopień studiów są zapisani. Studenci będą mogli wybrać kurs w jednej z instytucji partnerskich ENHANCE, który odpowiada efektom uczenia się zdefiniowanym na ich macierzystej uczelni dla ich stopnia i zarejestrować się na ten kurs na takich samych warunkach, jak studenci z danej jednostki. Nie przewiduje się potrzeby prowadzenia selekcji ze strony uczelni macierzystej, oddzielnej rejestracji w uczelni przyjmującej ani żadnych innych dodatkowych procedur stanowiących dodatkową barierę. Uzyskane punkty ECTS zostaną automatycznie przeniesione do akt studiów studenta i będą uznawane przy wydawaniu dyplomu ukończenia studiów. W zamierzeniu ma to oprowadzić do zindywidualizowanych, innowacyjnych i wspólnych programów nauczania na poziomie inżynierskim i magisterskim.
Konsorcjum europejskich uczelni technicznych ENHANCE (European University of Technology Alliance) składa się z 10 czołowych europejskich uczelni technicznych:
•    Politechniki w Berlinie (Technische Universität Berlin, TU Berlin),
•    RWTH w Akwizgranie (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen),
•    Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu (Chalmers tekniska högskola),
•    Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim (Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet),
•    Politechniki w Mediolanie (Politecnico di Milano),
•    Politechniki w Walencji (Universitat Politècnica de València),
•    Politechniki Warszawskiej,
•    Politechniki w Delft (Technische Universiteit Delft, TU Delft),
•    Politechniki Gdańskiej,
•    Politechniki w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, ETHZ).

Wydział SiMR jest zaangażowany w zakresie kierunku Mechanical Engineering.

Więcej informacji na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej ⇒
Strona internetowa konsorcjum ENHANCE ⇒