Zmarł dr inż. Konstatnty Chochoł

czwartek, 26 stycznia 2023

W dniu 18 stycznia 2023 roku zmarł w wieku 85 lat dr inż. KONSTANTY CHOCHOŁ, wieloletni pracownik Instytutu Maszyn Roboczych Ciężkich Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
Był zasłużonym pracownikiem technicznym, o dużym zaangażowaniu w pracach laboratoryjnych badawczych i dydaktycznych. Za osiągnięcia zawodowe i naukowe odznaczony Brązową Oznaką Zasłużony dla PW, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz nagrodami Rektora PW. Z głębokim bólem żegnamy naszego długoletniego Pracownika i Kolegę.

Ś.p. dr inż. Konstanty Chochoł urodził się 25.02.1937 w Warszawie.

Był wieloletnim pracownikiem Instytut Maszyn Roboczych Ciężkich w latach 1.12.1963 r. do 31.07.2017 r. Początkowo, na stanowisku asystenta w Katedrze Dźwignic a następnie jako starszy inżynier, kierownik laboratorium oraz specjalista kierujący zespołem.

Dał się poznać jako dobry organizator, wykazujący duże zaangażowanie i oddanie pracom dydaktycznych i badawczym. Miał duże zasługi przy organizowaniu i prowadzeniu specjalistycznych laboratoriów badawczych i dydaktycznych. W latach 1985-90 opracował szereg unikalnych specjalistycznych stanowisk do celów naukowo-badawczych i dydaktycznych z zakresu badania i urabiania gruntów oraz projektowaniu i budowy tensometrycznych-przetworników stosowanych w systemach pomiarowych. Dla potrzeb Instytutu wykonano pod jego nadzorem typoszeregi wyżej wymienionych przetworników do pomiaru sił ciśnień i przemieszczeń. Jest współautorem szeregu patentów wykorzystywanych m. in . w laboratoriach Instytutu Maszyn Roboczych Ciężkich. Pełnił funkcję konsultanta pomiarowo-konstrukcyjnego prac wykonywanych dla potrzeb przemysłu, prac własnych pracowników oraz kształcenia studentów. Brał udział w opracowaniu skryptów do ćwiczeń laboratoryjnych.

Dr inż. Konstanty Chochoł pełnił szereg funkcji w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za osiągnięcia zawodowe i naukowe wyróżniony został Brązowa Oznaką Zasłużony dla PW w 1980 r., srebrnym Krzyżem Zasługi w 1996 r. oraz nagrodą J.M. Rektora PW za osiągnięcia naukowe w 1995 r. i 1999 r.

Cześć Jego pamięci!

Strony w dziale: