Absolwenci SiMR zdobywcami nagrody "Mistrz Innowacji" w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS

poniedziałek, 15 Maja 2023

Mamy zaszczyt przekazać, że projekt Pneumatycznej Rzutki Ratowniczej oraz Systemu Wyrzutu autorstwa Panów Michała Karelusa oraz Michała Niedzielczyka zdobył nagrodę specjalną w kategorii "Mistrz Innowacji" w ramach IX edycji Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS. Gala finałowa konkursu odbyła się 14 maja 2023 r.

Student i studentka prezentują nagrodę w wysokości 1000 zł, zdobytą w konkursie

Nagrodę "Mistrz Innowacji" odebrali podczas gali finałowej Pan Michał Niedzielczyk wraz z Panią Klaudią Smagacz,
w zastępstwie za współtwórcę projektu - Michała Karelusa

KOKOS to ogólnopolski konkurs organizowany przez przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac z wymagającym światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów oraz pozyskaniu inwestorów. Nagroda specjalna "Mistrz Innowacji" jest przyznawana najbardziej innowacyjnemu projektowi pod względem wykonania oraz zaawansowania technicznego, wybranemu przez Komisję Konkursową spośród wszystkich zgłoszeń zakwalifikowanych do finału. W tym roku było ich 34.

Pneumatyczna Rzutka Ratownicza oraz System Wyrzutu stanowią urządzenie ratownicze umożliwiające udzielanie pomocy osobom tonącym, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z poszkodowanym. Osoba podejmująca działania ratownicze przy wykorzystaniu opracowywanego przyrządu nie musi posiadać specjalnych kwalifikacji oraz umiejętności ratowniczych. Elementem składowym zaprojektowanej rzutki ratowniczej są pneumatyczne poduszki uruchamiane podczas zanurzenia w wodzie, zamknięte w kapsule wystrzeliwanej na odległość nawet 60 m w kierunku osoby tonącej. Projekt oraz jego funkcje określone zostały na podstawie analizy obecnie istniejących rozwiązań oraz potrzeb służb ratowniczych. Potrzeby te zostały określone w ramach konsultacji przeprowadzonych z ratownikami wodnymi pracującymi na różnych akwenach wodnych.

Projekt Pneumatycznej Rzutki Ratowniczej oraz Systemu Wyrzutu został opracowany w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej, obronionej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Warto podkreślić, że Panowie Michał Karelus oraz Michał Niedzielczyk zwyciężyli wcześniej w XXVI edycji Konkursu na najlepszą pracę dyplomową, którego finał odbył się 2 marca br.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Strony w dziale: