Edward Ludwik Habich

Zdjęcie portretowe

Edward Ludwik Habich
(04.06.1905 ÷ 14.11.1987)

- Konstruktor, wynalazca, absolwent Szkoły Wawelberga i Rotwanda oraz Politechniki Warszawskiej.
- Konstruktor pojazdów o napędzie gąsienicowym.
- Pracownik Biura Konstrukcyjnego Broni Pancernych Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii (od 1928).
- Pracownik (od 1930), później Kierownik Działu Pojazdów Specjalnych Biura Studiów PZInż.
- Organizator i Kierownik Katedry Ciągników i Pojazdów Specjalnych PW (od 1954).
- Założyciel Wydziału Samochodów i Ciągników (SiC).
- Kierownik Katedry (później Zakładu) Ciągników PW.
- Konstruktor lub współkonstruktor czołgów m.in. TK, TKS, PZInż.130, 4TP, 7TP, 10TP.
- Konstruktor ciągnika artyleryjskiego PZInż.152 i pojazdów PZInż.222, PZInż.X02.
- Autor dokumentacji ciągnika Ursus C45.
- Konstruktor unikalnego ciągnika EH4x4 ze skrętem czołgowym (pomysł wykorzystywany później przez producentów maszyn budowlanych).
- Twórca rodziny hydromechanicznych skrzyń przekładniowych do samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów wojskowych.
- Konstruktor planetarnej przekładni przełączalnej pod obciążeniem do ciągników.
- Współkonstruktor ciągnika C-385.
- Samochód Ciężarowy Star 66 z hydromechaniczną skrzynią biegów (projekt prof. Habicha).
- Konstruktor sceny obrotowej Teatru Narodowego w Warszawie.
- Autor kilku patentów dotyczących konstrukcji automatycznych przekładni pojazdów.

Ciągnik EH 4x4

Czołg 7TP