Zmarł dr hab. inż. Krzysztof Polakowski

czwartek, 25 lipca 2024

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 lipca 2024 roku zmarł dr hab. inż. Krzysztof Polakowski,  wieloletni pracownik Wydziału Elektrycznego i Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych.

Dr hab. inż. Krzysztof Polakowski  urodził się w 20.03.1950 w Suwałkach. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej w 1974 r. i od tego roku pracował na stanowisku dydaktyczno- naukowym na PW.  W latach 1974 - 2017 był zatrudniony na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, gdzie w Zakładzie Konstrukcji Urządzeń Elektrycznych od roku 2014 pełnił funkcję kierownika Zakładu, a od roku 2017 był zatrudniony na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych, w Instytucie Maszyn Roboczych i Ciężkich, gdzie w latach 2018 – 2020 pełnił funkcję kierownika Zakładu Napędów Wieloźródłowych.

Był nauczycielem akademickim o znaczącym i uznanym dorobku naukowym w obszarze elektrotechniki, głównie elektro-mechatroniki pojazdów samochodowych, elektrochemicznych i niekonwencjonalnych źródeł energii w pojazdach oraz metod CAD w przestrzeni 3D i na płaszczyźnie. Wiele uwagi i czasu poświęcał zagadnieniom związanym z działalnością naukowo - badawczą z zakresu inżynierii pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Opracował nowe stanowiska badawcze oraz materiały pomocnicze do ćwiczeń laboratoryjnych. Był promotorem ponad sześćdziesięciu prac dyplomowych magisterskich oraz inżynierskich na ścieżce dyplomowania: Urządzenia elektryczne pojazdów samochodowych na Wydz. Elektrycznym oraz Kierunku Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych na Wydz. SiMR. Był opiekunem naukowym pięciu doktorantów.

W ramach pracy organizacyjnej na rzecz Wydziału Elektrycznego, SiMR i Uczelni, pełnił wielokrotnie pełnię funkcję Pełnomocnika Dziekana Wydz. Elektrycznego, Kierowników Zakładów m.in. w latach 2018 – 2020 Zakładu Napędów Wieloźródłowych, Rzecznika Dyscyplinarnego Rektora ds. Studentów P.W w latach 2008 – 2016; Członka Rektorskiej Komisji ds. Nagród i Odznaczeń w latach 2008 – 2016; Członka Zespołu Rektorsko – Związkowego ds. Pracowniczych od 2010; Członka Senackiej Komisji ds. Kadr od 2016.
Za swoją działalność został trzykrotnie wyróżniony nagrodą Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz pięciokrotnie Nagrodą JM Rektora Politechniki Warszawskiej. W roku 2003 został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w roku 2011 Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W roku 2012 został uhonorowany przez Jego Magnificencję Rektora Odznaką Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej.

Cześć Jego Pamięci!

Nekrolog