Janusz Pawłowski

Zdjęcie portretowe

Janusz Pawłowski
(20.10.1924 ÷ 10.03.1989)

- Absolwent Wydziału Lotniczego PW.
- Konstruktor, wykładowca.
- Konstruktor w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego (od 1951).
- Pracownik (od 1962), później główny konstruktor w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
- Z-ca głównego konstruktora w Fabryce Samochodów Osobowych (od 1967).
- Kierownik Działu Rozwoju Konstrukcji i Główny Projektant POLMO-OKB-PMot (od 1969).
- Starszy wykładowca na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych (od 1975).
- Visiting Profesor w angielskim Cranfield University i niemieckim Hochschule fur Angewandte Wissenschaften Hamburg.
- Prototyp nowatorskiego i pierwszego w Polsce autobusu o konstrukcji samonośnej o oznaczeniu San H01-S42-F01 (produkcja uruchomiona w 1957r).
- Twórca przyczepy autobusowej P01 (1961), opracowanie konstrukcji autobusu San-200 (1958-60).
- Współtwórca (kierownik zespołu) nadwozi samonośnych prototypów samochodów Star 633 i Star 634
- Twórca pierwszej w Polsce i trzeciej w świecie specjalności nadwoziowej (Wydział SiMR).
- Autor pierwszej w Polsce książki z nadwozi: „Nadwozia samochodowe – projektowanie, mechanika i konstrukcja” (tłumaczoną na języki obce).
- Wychowawca całego pokolenia nadwoziowców, poszukiwanych fachowców, z których większość znalazła zatrudnienie za granicą w renomowanych koncernach samochodowych.

Strony w dziale: