Projekt Bekker

Logo Projektu Bekker

Logo Projektu Bekker

Nasze działania zmierzają do uhonorowania wybitnego inżyniera i naukowca, absolwenta i pracownika Politechniki Warszawskiej, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowej nauki i techniki – Profesora Mieczysława Grzegorza Bekkera (1905-1989).

 

Mieczysław Bekker trzymający w rękach model pojazdu księżycowego

 

Kim właściwie był Mieczysław G. Bekker?

To nazwisko na początku mówi niewiele. Znamienne jest to, że większość z nas nigdy o nim nie słyszała i wielu jest niezwykle zaskoczonych, dowiadując się kim był i czego dokonał w swoim życiu zawodowym. Kim zatem był Mieczysław Bekker? W tym miejscu warto jednak przywołać najważniejsze fakty z życia człowieka, który pomógł ludzkości zdobyć… Księżyc.

Profesor Mieczysław Grzegorz Bekker znany jest bowiem w świecie przede wszystkim jako konstruktor pojazdu księżycowego LRV (Lunar Rover Vehicle). Pojazd ten, będący ukoronowaniem jego kariery zawodowej, był wykorzystywany przez astronautów w lotach programu kosmicznego NASA podczas trzech wypraw misji Apollo 15/16/17.

Eksploracja srebrnego globu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie jego wcześniejsze prace, które stworzyły podwaliny pod dziedzinę nauki nazywaną dziś terramechaniką – często określa się M.G.Bekkera mianem „ojca” tej dziedziny nauki. Był autorem najważniejszych książkowych opracowań naukowych w tym zakresie, w których zawarł jej fundamenty teoretyczne. Ale Bekker nie ograniczał się wyłącznie do teorii – był także (a może przede wszystkim) prawdziwym inżynierem i konstruktorem – swoje idee wcielał w życie, czego rezultatem jest wiele wspaniałych wynalazków. Lista osiągnięć Profesora jest naprawdę imponująca, a zestaw otrzymanych tytułów i odznaczeń jest długi i godny pozazdroszczenia.

Dlaczego, pomimo tak wielkich zasług dla świata nauki i techniki, Bekker jest dziś bardziej znany na Zachodzie niż w kraju?

Starania uhonorowania w Polsce Profesora M.G. Bekkera, były podejmowane już od lat 80-tych XX wieku, ale nie miał on szczęścia. Próby nadania mu tytułu doktora honoris causa przez wiodące polskie uczelnie nie odniosły skutku. Przyczyniły się do tego ówczesne realia polityczne – jeśli ktoś pracował w Kanadzie i USA, dodatkowo w wojskowym mundurze oficera, nie miał na to żadnych szans. Otrzymał natomiast takie tytuły od trzech uczelni zagranicznych.  Kiedy wszystko się zmieniło Jego nie było już wśród nas – zmarł w 1989 r. – w roku wielkich zmian w Ojczyźnie, których niestety nie doczekał.

Zmieńmy to razem!

Dziś, po wielu latach starań możemy z dumą stwierdzić, że jesteśmy o krok od tego, by doprowadzić proces uhonorowania Profesora do szczęśliwego finału. W październiku 2022 roku Senat Politechniki Warszawskiej podjął ważną decyzję dotyczącą umieszczenia w Gmachu Głównym PW popiersia profesora Mieczysława G. Bekkera. Oznacza to, że Profesor zostanie w końcu zasłużenie uhonorowany także przez jego alma mater, zajmując miejsce pośród najwybitniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. Naszym celem, towarzyszącym temu wydarzeniu jest ponadto wydanie monografii, w której opowiemy o jego życiu i osiągnięciach, zapisując w ten sposób trwale jego postać w pamięci naszej i przyszłych pokoleń.

Dla nas, społeczności akademickiej Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz jego przyjaciół, decyzja Senatu PW jest końcem wieloletnich starań, ale jednocześnie początkiem nowego, trudnego wyzwania. Nasze dotychczasowe działania osiągnęły w tym momencie punkt zwrotny, w którym potrzebujemy Waszej pomocy!

Jak można pomóc?

Do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia, jakim jest wykonanie popiersia i wydanie okolicznościowej książki, potrzebne są znaczne nakłady finansowe. Zdajemy sobie sprawę, że w warunkach obecnego kryzysu nie jest to łatwe. Szukamy więc wsparcia. Bez niego doprowadzenie tego dzieła do końca może się nie udać. Sprawmy więc, by było to nasze wspólne dzieło!

Fundacja Politechniki Warszawskiej, która patronuje „Projektowi Bekker”,  gromadzi fundusze na realizację tego przedsięwzięcia. Przyjmujemy zarówno darowizny, jak i przekazy w innej, uzgodnionej formie. Wpłaty można kierować na konto Fundacji Politechniki Warszawskiej dedykowane dla „Projekt Bekker”:

Bank Pekao S.A. 
Nr rachunku: 05 1240 6003 1111 0011 2061 1606

Możliwe są również inne formy wsparcia pośredniego i szeroko rozumianego sponsorowania projektu na indywidualnych, ustalonych z Państwem warunkach. Nasze dane kontaktowe znajdują się poniżej – w przypadku chęci wsparcia naszych wysiłków, z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

Liczy się każda pomoc!

Jeżeli nie jest Państwu obojętna pamięć o tym wybitnym naukowcu i inżynierze, i – podobnie jak my – chcielibyście przyczynić się do rozpowszechnienia i utrwalenia wiedzy o nim, to właśnie jest ku temu okazja. Mamy nadzieję, że dołączycie Państwo do grona osób, które są przekonane, że to się Mieczysławowi Grzegorzowi Bekkerowi, za jego wielkie dokonania dla ludzkości, po prostu należy.

 


 

Partnerzy

 

Logo Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych          Logo Fundacji Politechniki Warszawskiej

 


 

Patron honorowy

  

Logo Polskiej Agencji Kosmicznej


 

Patroni medialni

Logo TVP Nauka  Logo Radia RDC

 


 

Sponsorzy

 

Potwierdzenie pierwszej wpłaty od darczyńcy.


Source URL: https://simr.pw.edu.pl/projekt-bekker