Wykład laureata nagrody Nobla o znaczeniu magazynowania energii

Fotografia prof. M. Stanley'a Whittinghama

Prof. M. Stanley Whittingham, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2019 roku, wygłosi otwarty wykład na PW na temat roli magazynowania energii w kontekście gospodarki energetycznej i zmian klimatu. Wykład odbędzie się 22 listopada 2022 roku o godz. 14.15 w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

Wystąpienie prof. Whittinghama pt. „The Electric Economy and Climate Change: The Critical Role of Energy Storage” potrwa około godziny. Potem będzie czas na zadawanie pytań i dyskusję. Całe spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Prof. Whittingham jest współtwórcą technologii akumulatorów litowo-jonowych, które mogą być wykorzystywane w laptopach, telefonach komórkowych czy pojazdach elektrycznych. To właśnie za badania w tym obszarze otrzymał (wspólnie z prof. Johnem B. Goodenoughem i prof. Akirą Yoshino) Nagrodę Nobla.

– Możliwość posłuchania na żywo tak znakomitego naukowca nie zdarza się codziennie, dlatego bardzo się cieszę, że noblista zgodził się wygłosić u nas wykład – mówi prof. Wojciech Wróbel, Dziekan Wydziału Fizyki PW. – To okazja, żeby nie tylko lepiej zrozumieć znaczenie badań prowadzonych przez prof. Whittinghama, ale także poznać sposób jego myślenia i styl pracy.

– Mam nadzieję, że spotkanie z laureatem Nagrody Nobla będzie inspiracją, szczególnie dla moich młodszych koleżanek i kolegów – dodaje prof. Władysław Wieczorek, Dziekan Wydziału Chemicznego PW.

Prof. M. Stanley Whittingham odwiedza Politechnikę Warszawską w związku z otrzymaniem tytułu doctora honorisa causa (uroczystości zaplanowano na 21 listopada).

 

 

 


Source URL: https://simr.pw.edu.pl/aktualnosc/wydzial-studenci-badania-i-nauka/1422-wyklad-laureata-nagrody-nobla-o-znaczeniu