Za nami XII Warszawskie Dni Techniki - krótka relacja z wydarzenia

Dwóch mężczyzn stojących na scenie i wygłaszających referat.

XII Warszawskie Dni Techniki odbyły się w dniach 27 września - 4 października 2023 r. Organizatorami wydarzenia były Rada Stołeczna Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) oraz Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych pełnił rolę partnera wydarzenia.

Warszawskie Dni Techniki od lat gromadzą młodzież szkolną zainteresowaną ogólnie pojętą techniką. Cytując Organizatorów, celem Warszawskich Dni Techniki są "docenienie zawodu inżyniera i technika, zachęcenie młodzieży do nauki o technice, rozwój zainteresowań technicznych, uświadomienie atrakcyjności studiów technicznych, zwiększenie ilości młodzieży w szkołach o profilu technicznym, zapoznanie młodzieży z techniką w życiu miasta oraz funkcjonujących w nim ośrodków naukowych i przemysłowych, poszerzenie wiedzy o aktualnym stanie techniki i innowacyjności zastosowań technicznych, preorientacja zawodowa młodego pokolenia oraz rozbudzanie poczucia dumy z osiągniętych dokonań technicznych".

Każda edycja Warszawskich Dni Techniki jest poświęcona innym tematom wiodącym. W tym roku były to: nowa fotowoltaika, obrabiarki sterowane numerycznie oraz mechatronika w pojazdach. Jak wiadomo, w tym ostatnim temacie specjalizują się pracownicy badawczo-dydaktyczni Wydziału SiMR.

W ramach Warszawskich Dni Techniki dr hab. inż. Jędrzej Mączak, prof. uczelni oraz dr inż. Krzysztof Więcławski z Zakładu Ciągników i Napędów Hydraulicznych wygłosili referat pt. Mechatronika w pojazdach: 'czarna skrzynka' - fakty i mity, który spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży zgromadzonej w siedzibie Warszawskiego Domu Technika NOT.

Dr inż. Krzysztof Więcławski poprowadził również warsztaty dla grupy uczniów z Technikum Elektronicznego nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel" w Warszawie. Warsztaty odbyły się w Laboratorium Mechatroniki na Wydziale SiMR. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z możliwościami najnowszego wyposażenia naszego laboratorium. Na koniec otrzymali drobne upominki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z Warszawskich Dni Techniki.


Source URL: http://simr.pw.edu.pl/aktualnosc/wydzial-kandydaci-wspolpraca/1683-za-nami-xii-warszawskie-dni-techniki-krotka-relacja-z