Zmarł prof. Zbigniew Starczewski

W dniu 20 kwietnia 2020 roku, po ciężkiej chorobie, w wieku 74 lat zmarł prof. Zbigniew Starczewski – wieloletni pracownik Instytutu Podstaw Budowy Maszyn na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, profesor nauk technicznych, prodziekan Wydziału SiMR ds. studiów niestacjonarnych i pierwszy ich organizator w latach dziewięćdziesiątych XX w., ceniony i lubiany przez studentów nauczyciel akademicki.

Zainteresowania i aktywność naukowa prof. Starczewskiego dotyczyły stateczności i drgań samowzbudnych wirników łożyskowanych ślizgowo z uwzględnieniem aktywnych technik ich redukcji. W zakresie tej tematyki osiągnął znaczące wyniki poznawcze i publikacyjne, uzyskując niekwestionowany autorytet w polskim środowisku budowy i eksploatacji maszyn. Był przedstawicielem rozpoznawalnej w kraju szkoły naukowej prof. Zbigniewa Osińskiego, którego ideom był wierny przez całe swoje życie zawodowe.

Pozostawił w smutku współpracowników, koleżanki i kolegów oraz wielu przyjaciół.

Cześć Jego pamięci.

E-klepsydra z odsyłaczem do mapy dojazdu do miejsca nabożeństwa »