Ogólnoeuropejski konkurs inżynierski EBEC

Ruszyły zapisy na ogólnoeuropejski konkurs inżynierski EBEC. Już po raz dziewiąty studenci z Polski będą mieli okazję zmierzyć się ze swoimi kolegami z Europy. Aby wystartować w konkursie, wystarczy być studentem jednej z polskich uczelni technicznych: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej lub Akademii Górniczo-Hutniczej oraz zebrać czteroosobową drużynę na swojej uczelni. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 kwietnia na stronie www.EBEC.pl .

EBEC jest ogólnoeuropejskim konkursem inżynierskim, w którym biorą udział studenci z 88 szkół wyższych z 33 krajów. Jednak aby pojechać na finał, który w tym roku odbywa się w portugalskim Porto trzeba przebrnąć przez polskie eliminacje. Już 9 kwietnia odbędzie się test eliminacyjny, który wyłoni najlepsze zespoły z każdego miasta. Następnie odbędą się finały lokalne (na każdej uczelni), których laureaci spotkają się w dniach 21-23 maja na finale ogólnopolskim w Warszawie. Zwycięska drużyna z początkiem sierpnia pojedzie na finał do Porto.

Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach. Team Design, w którym uczestnicy udowadniają wyższość praktyki nad teorią. Ich zadaniem jest skonstruowanie działającego urządzenia na przy użyciu dostępnych materiałów oraz swojej wiedzy i sprytu. Z kolei w kategorii Case Study studenci mają okazję wykazać się umiejętnościami analitycznego myślenia. Postawieni są tutaj przed problemem o nieco większej skali, a ich zadaniem jest opracowanie najbardziej optymalnego rozwiązania tego problemu. Przykładowe treści zadań można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Organizatorem Konkursu EBEC jest Stowarzyszenie Studentów BEST. Jest to międzynarodowa organizacja działająca w 33 krajach Europy, przy 96 uczelniach technicznych. Celem organizacji jest rozwój studentów oraz doskonalenie umiejętności przydatnych w pracy. W Polsce BEST obecny jest od 26 lat.