Eko pojazdy XXI wieku...

„Eko pojazdy XXI wieku – projekt i adaptacja innowacyjnych systemów w pojazdach Koła Naukowego Mechaników Pojazdów zwiększających szanse rozwoju nowoczesnych trendów w motoryzacji”.

Laureatami konkursu są studenci Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej:

  • Michał Trojgo
  • Łukasz Kurkus
  • Damian Walczak
  • Damian Jarzębowski
  • Maciej Wnukowski

Opiekunem projektu jest:

  • Dr hab. inż. Piotr Skawiński

Studenci Koła Naukowego Mechaników Pojazdów z wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej od 2010 roku przygotowują pojazdy do międzynarodowych zawodów Shell Eco-marathon.

Projekt ma na celu wdrożenie nowych systemów do dwóch pojazdów Koła Naukowego Mechaników Pojazdów, biorących udział w zawodach inżynierskich zorientowanych na  alternatywne źródła napędu i minimalizację zużycia energii. Głównym celem jest rozwój motoryzacji ukierunkowany na minimalizację zużycia energii.

1. Pojazd z napędem elektrycznym „Green Arrow”– zawody The Shell Eco-marathon

2. Ultralekki pojazd z napędem spalinowym „Hussar”- zawody The Shell Eco-marathon.

W celu podniesienia konkurencyjności na zawodach poszczególne sekcje zaprojektują, przeprowadzą badania symulacyjne i zainstalują nowo zaprojektowane systemy i układy do pojazdów opisanych w projekcie. W przypadku uzyskania dofinansowania w pojeździe Green Arrow planowane jest zastosowanie nowoczesnych układów: zasilania i napędu - w celu zwiększenia sprawności pojazdu a także wykonanie nowego poszycia zmniejszającego opory aerodynamiczne pojazdu. Kolejnym pojazdem jest Hussar, realizacja projektu umożliwi zastosowanie nowych rozwiązań, mających na celu minimalizację zużycia paliwa. Zostanie to zrealizowane m.in. poprzez poprawienie  aerodynamiki nadwozia pojazdu oraz instalację systemu telemetrii umożliwiającej podgląd parametrów pracy pojazdu podczas jazdy. Podsumowaniem wszystkich prac w postaci zbudowanych pojazdów i badań poprzedzających instalację nowych systemów, będzie prezentacja ich na krajowych i międzynarodowych zawodach i konferencjach. Dodatkowo uzyskane środki pozwolą zespołowi wziąć udział w zawodach The Shell Eco-marathon, które odbędą się w Roterdamie w dniach 21.05.15-24.05.15.

W maju 2015 zespół studencki został rozszerzony o kolejne osoby: Daniel Karpiński, Sławomir Andrian, Michalina Gruszecka, Marta Położyńska, Stefan Demski, Szymon Skrzypiec, Maciej Kowal, Tomasz Sowa, Przemysław Szczepaniak, Marta Wierzchucka.

Więcej o Kole Naukowym Mechaników Pojazdów oraz o projekcie Generacja Przyszłości można się dowiedzieć na stronie http://www.pw.control.net.pl/

Wręczenie grantów w ramach programu Generacja Przyszłości

Fotorelacja z międzynarodowych zawodów Shell Eco-Marathon 2015