WUT SiMRacing Team buduje motocykl na międzynarodowe zawody

WUT SiMRacing Team

Drużyna WUT SiMRacing Team z sekcji działającego na wydziale SiMR Studenckiego Koła Naukowego Mechaników Pojazdów pracuje nad prototypem motocykla klasy preMoto3, przygotowując go na zawody MotoStudent, które odbędą się w październiku w Hiszpanii. Nasz WUT SiMRacing Team będzie tam jedynym zespołem z Polski.

Wszystkie zespoły startujące w konkursie dostają od organizatorów taki sam silnik (z drogowego KTM-a RC250, o pojemności 250 cm3), koła, opony oraz układ hamulcowy. Resztę trzeba samodzielnie zaprojektować, a potem zbudować motocykl. W regulaminie określono, że jego masa nie może być mniejsza niż 95 kg.

Studenci zaczęli od opracowania wstępnej koncepcji motocykla, w tym między innymi jego gabarytów, pozycji kierowcy, geometrii podwozia i układu zawieszenia. W programie CAD zostały narysowane wszystkie elementy modelu, a za pomocą odpowiednich obliczeń została sprawdzona wytrzymałość konstrukcji. Część potrzebnych elementów studenci zbudują sami, część będą musieli zamówić. Finał budowy planowany jest na koniec lipca. Następnie przez 2,5 miesiąca zespół będzie testował motocykl na torze.

W tegorocznych zawodach MotoStudent wystartują 74 drużyny z 17 krajów. Drużyna z naszego wydziału weźmie w nich udział po raz pierwszy.

Więcej o inicjatywie zespołu WUT SiMRacing Team